ادامه تبعات سفر پلوسی به تایوان؛ خروج همزمان ۵ شرکت بزرگ چینی از بازار آمریکا

به گزارش روز شنبه ایرنا از روزنامه «گلوبال تایمز»، اعلام خروج ۵ شرکت چینی از فهرست سهام نظارتی آمریکا درمیانه افزایش تنش‌ها میان دو کشور و سختگیری‌های دائمی آمریکا بر روی تمامی شرکت‌های چینی به عنوان آنچه ” جدایی مالی ” می‌نامید، اتفاق افتاد.  

بدین ترتیب گروه شرکت‌های «چاینا پترو» از غول‌های انرژی چین در بیانیه‌ای که روز گذشته منتشر کرد به بازار مبادله بورس نیویورک اعلام کرد به شکل داوطلبانه از فهرست سهام نظارتی آمریکا خارج می‌شود. این شرکت افزود مایل است پرونده‌ای را با  «کمیسیون نظارت امنیتی آمریکا»   ۲۹ اوت (۷ شهریور) تنظیم کندو بدین ترتیب تا ۱۰ روز بعد از فهرست خارج شود.   این شرکت دلایل بسیاری را برای اتخاذ این تصمیم عنوان کرده است از جمله این موضوع که شرکت با ” موانع اجرایی قابل توجهی ” برای اجرای شفاف سازی مقررات و تعهدات برای باقی ماندن در فهرست سهام نظارتی آمریکا روبه رو شده است.

به علاوه ۴ شرکت دیگر  نیز با بیانیه‌های مشابه خروج خود از فهرست سهام نظارتی آمریکا را اعلام کردند.  

کارشناسان معتقدند اعلام خروج همزمان شرکت های چینی در یک روز از بازار آمریکا می‌تواند با تاثیری بزرگ بر بخش دارایی آمریکا، منجر به تاثیری در سراسر جهان شود. تحلیلگران همچنین از دو کشور خواستند تا با تقویت ارتباطات برای این  مناقشه راه حلی پیدا کنند و نظارت‌کنندگان آمریکایی باید به پیامدهای درازمدت به جای رویکردهای کوتاه مدت در برابر چین فکر کنند چرا که جدایی مالی به شکلی که در حال اتفاق افتادن است برای بازارهای  هر دو کشور خساراتی به همراه خواهد داشت. حدود ۲۵۰ شرکت چینی مستقیم یا غیرمستقیم در فهرست سهام نظارتی آمریکا قرار دارند.  

بخوانید:  استخدام کارشناس ایمنی و بهداشت (HSE) در تهران فام از تهران و البرز

دقایقی کوتاه پس از انتشار بیانیه‌ها از سوی شرکت‌های چینی، «کمیسیون نظارت امنیتی چین» (CSRC) که ناظر ارشد سهام این کشور است با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرد تصمیم‌های اتخاذ شده از سوی شرکت‌های چینی بدون درنظر گرفتن ملاحظات تجاری گرفته شده است و این نهاد ارتباط خود را با آژانس‌های نظارتی خارجی مربوطه حفظ خواهد کرد تا به شکل مشترک از حقوق و منافع مشروع و قانونی شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران محافظت شود.  

برپایه این گزارش نظارت‌کنندگان آمریکایی و چینی از پیش درباره قوانین بازرسی شرکت‌های چینی در فهرست سهام نظارتی آمریکا به گفت‌وگو مذاکره کرده ‌اند.  

باوجود این کارشناسان معتقدند با توجه به کوچک بودن نسبی مسائل سهام نظارتی آمریکا خروج از فهرست تاثیری محدود برروی عملیات شرکت‌ها خواهد گذاشت. تحلیلگران نیز باور دارند درهرحال موج انتشار این بیانیه‌ها  که نشان می‌دهد این روند در حال افزایش است نشانگر بدتر شدن شرایط بازار آمریکا به دلیل سختگیری بی‌امان و پیوسته دولت آمریکا بر روی شرکت‌های چینی است.

در روزهای اخیر به جز تلاش‌ها برای جداسازی مالی، سلسله اقدامات تحریک‌آمیز از سوی آمریکا در برابر چین انجام شده است که در نهایت به افزایش تنش‌ها و تیره شدن روابط دو کشور منجر می‌شود.  


منبع: https://www.irna.ir/news/84851677/%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%AA%D8%A8%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%B3%D9%81%D8%B1-%D9%BE%D9%84%D9%88%D8%B3%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%AA%D8%A7%DB%8C%D9%88%D8%A7%D9%86-%D8%AE%D8%B1%D9%88%D8%AC-%D9%87%D9%85%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86-%DB%B5-%D8%B4%D8%B1%DA%A9%D8%AA-%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF-%DA%86%DB%8C%D9%86%DB%8C