جدول قیمت کارخانه ای خودروها در سامانه یکپارچه خودرو

۲ ـ قیمت خودروهای مونتاژی چند روزی است که مورد مناقشه شرکت‌ها و شورای رقابت قرار گرفته است از یک طرف شورای رقابت اجرای قیمت‌ها را لازم الاجرا می‌داند و از طرف دیگر شرکت‌ها تمایلی به تغییر قیمت‌ها ندارند و همچنان ملاک فروش محصولات را قیمت‌های خود می‌دانند.

فروش این دو خودرو در حالی در سامانه یکپارچه خودرو عنوان شده است که براساس قانون حمایت از حقوق مصرف‌کننده و مصوبه شورای رقابت باید قیمت محصول قبل از اجرای طرح‌های فروش از سوی خودروساز اعلام شود و قانوناً نباید خودرویی را فروخت که قیمت نهایی آن هنوز اعلام نشده باشد.

قیمت خودروهای عرضه‌شده در دومین طرح یکپارچه عرضه خودرو در کارخانه و بازار به‌شرح زیر است: (در این جدول قیمت خودروهای مونتاژی بر اساس اعلام شورای رقابت منتشر شده است)

نام خودرو قیمت کارخانه
کوییک مدل GX قیمت اعلام نشده
کوییک پلاس اتوماتیک ۳۲۷ میلیون و ۸۷ هزار تومان
سایناS اتوماتیک ۳۳۰ میلیون و ۹۳۲ هزارتومان
کوییکR مدل GX ۲۵۱ میلیون و ۲۶۲ هزار تومان
شاهین ۴۲۵ میلیون و ۱۶۶ هزار تومان
شاهین اتوماتیک قیمت اعلام نشده
ساینا مدل GX قیمت اعلام نشده
سایناS ۲۴۱ میلیون و ۸۱ هزار تومان
اطلس قیمت اعلام نشده
آریزو۶ پرو ۱ میلیارد و ۲۴۳ میلیون تومان
فونیکس تیگو۸ پرومکس ۲ میلیارد و ۶۳۰ میلیون تومان
X۵۵ پرو ۹۸۳ میلیون تومان
X۲۲ پرو اتوماتیک ۶۴۶ میلیون و ۵۱۲ هزار تومان
X۲۲ پرو دنده‌ای ۶۱۵ میلیون تومان
آریزو۵ توربو ۱ میلیارد و ۵۵ میلیون تومان
فرداSX5 ۶۴۵ میلیون و ۷۳۰ هزار تومان
فرداT5 ۸۹۶ میلیون تومان
سوباM4 ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان
جکس3 ۶۳۲ میلیون و ۳۲۸ هزار تومان
جکJ4 ۵۵۲ میلیون و ۵۹۳ هزار تومان
جکJ7 ۱ میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان
بخوانید:  شورای نگهبان لایحه مربوط به اسقاط خودرو را تایید کرد | به

منبع: https://www.donyayekhodro.com/news/244498/%D8%AC%D8%AF%D9%88%D9%84-%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88%D9%87%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%86%D9%87-%DB%8C%DA%A9%D9%BE%D8%A7%D8%B1%DA%86%D9%87-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88

اما این طرح فروش دارای ابهاماتی است که همین امر متقاضیان را دچار سردرگمی کرده است.

۱ ـ در لیست خودروهای عرضه‌شده در سامانه یکپارچه خودرو، نام چند خودرو شامل کوییک مدل GX، ساینا مدل GX، شاهین اتوماتیک و اطلس درج شده است که هنوز قیمت قطعی این خودروها توسط خودروساز اعلام نشده است و به‌نوعی مردم باید خودرویی را بخرند که هیچ اطلاعی از قیمت آن ندارند.

در زمان حاضر که طرح دومین مرحله فروش خودروهای مونتاژی آغاز شده است تکلیف خریداران مشخص نیست که این خودروها را می‌توانند با قیمت ارزان‌تر خریداری کنند یا مجبورند خودروها را با قیمت بالای شرکت‌ها خرید نمایند.

مطابق اعلام وزارت صمت دومین طرح سامانه یکپارچه خودرو برمبنای فرآیند نوبت‌دهی برای محصولات خودروسازان داخلی از روز چهارشنبه مورخ ۱۴۰۲/۰۲/۲۰ آغاز شده است و متقاضیان تا پایان روز جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۲۹ فرصت دارند نسبت به ایجاد حساب وکالتی در بانک‌های اعلامی در سامانه یکپارچه خودرو، اقدام نمایند. شایان ذکر است محصولات ارائه‌شده توسط شرکتهای خودروساز از تاریخ ۱۴۰۲/۰۲/۲۰ در سامانه قابل مشاهده می‌باشند.