سی ان ان: سفر نانسی پلوسی به تایوان انجام می‌شود

حضور نیروهای نظامی چین در حریم هوایی و آب های نزدیک تایوان در چند سال گذشته تهاجمی تر شده است و خطر درگیری را افزایش داده است.

این در حالیست که برخی از تحلیلگران آمریکایی به صراحت اعلام کرده اند که توانایی های نظامی چین به حدی رسیده است که پیروزی آمریکا در دفاع از تایوان دیگر تضمین شده نیست.


منبع: https://www.irna.ir/news/84841156/%D8%B3%DB%8C-%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%86-%D8%B3%D9%81%D8%B1-%D9%86%D8%A7%D9%86%D8%B3%DB%8C-%D9%BE%D9%84%D9%88%D8%B3%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%AA%D8%A7%DB%8C%D9%88%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%86%D8%AC%D8%A7%D9%85-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF

هم زمان با آغاز سفر آسیایی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، پایگاه خبری «تایوان تایمز» نیز امروز (دوشنبه) به نقل از برخی منابع نوشت: برخی گزارش ها حاکی است که پلوسی از طریق فیلیپین به جزیره تایوان سفر خواهد کرد.

بنظر می رسد تایوان بزرگترین نقطه چالش در روابط ایالات متحده و چین باشد.

تاکنون هیچ خبر یا بیانیه رسمی مبنی بر برنامه سفر پلوسی به تایوان منتشر نشده است.

دفتر رسمی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا ۹ مرداد ماه با صدور بیانیه رسمی اعلام کرد پلوسی در صدر هیاتی متشکل از چند عضو کنگره، سفر آسیایی خود به چهار کشور سنگاپور، مالزی، کره جنوبی و ژاپن را آغاز کرده است. نام تایوان در فهرست مقصدهای این سفر ذکر نشده است.

خبرگزاری کیودو ژاپن هم به نقل از رسانه های تایوانی نوشت که احتمالا خانم پلوسی سه شنبه شب هفته جاری به تایوان می رود.

این رسانه تایوانی افزود: پلوسی قرار است از طریق فرودگاه بین المللی کلارک فیلیپین روز پنجشنبه (۱۳ مرداد ماه) به تایوان سفر کند.

 به گزارش ایرنا، تارنمای شبکه سی ان ان دقایقی پیش در گزارشی اعلام کرد که نانسی پلوسی به رغم گمانه‌زنی‌ها مبنی بر عدم انجام این سفر، به تایوان خواهذ رفت.

بخوانید:  ثبت لحظه پرواز یک خودرو در بزرگراه!

وی در ادامه خاطرنشان کرد ملاقات‌هایی در سطوح بسیار بالا  با مقام‌های ارشد در کشورهای مالزی، سنگاپور، کره جنوبی و ژاپن برای بحث و تبادل نظر پیرامون منافع و ارزش‌های مشترک برگزار خواهد شد.   

پایگاه خبری گاردین انگلیس نیز روز دوشنبه (۱۰ مرداد) ماه سال جاری در گزارشی نوشت: به گفته یکی از اعضای کمیته امور خارجه آمریکا این مساله که پلوسی شماری از نمانیدگان ارشد را دعوت کرده تا در سفر آسیایی وی را همراهی کنند گمانه زنی ها در خصوص سفر وی به تایوان را افزایش داده است.

بر اساس بیانیه مذکور، تمرکز این تور آسیایی بر روی “مسائل مشترک امنیتی”، شراکت اقتصادی و حکمرانی دموکراتیک منطقه هند-اقیانوسیه است.