گلایه انجمن صنفی مراکز اسقاط خودرو به رییسی | به گزارش گروه

در نتیجه این لایحه، عملا تقاضا برای گواهی اسقاط خودرو به صفر می رسد، از این رو، مراکز اسقاط خودرو تعطیل شده و حدود 11 هزار نفر به طور مستقیم و 18 هزار نفر به طور غیرمستقیم بیکار می شوند.

طبق تبصره 2 ماده 10 این قانون، تولیدکنندگان خودرو و موتورسیکلت در داخل کشور موظف شده اند به ازای تولید هر چهار دستگاه خودرو یا موتورسیکلت، گواهی اسقاط خودرو یا موتورسیکلت معادل را از مرکز اسقاط دریافت نمایند.

از طرف دیگر تعداد خودرو های فرسوده افزایش پیدا کرده و سالانه بیش از 75 هزار میلیارد تومان هزینه اضافه بابت تامین بنزین مورد نیاز خودرو های فرسوده به دولت تحمیل می شود.

همچنین هزینه های ناشی از آلودگی هوا و تصادفات جاده ای که در حال حاضر 1 میلیارد دلار تخمین زده می شود، افزایش خواهد یافت.

– رییس انجمن صنفی مراکز اسقاط خودرو، در نامه ای به رییس جمهور طرح وزارت صمت را مغایر قانون ساماندهی صنعت خودرو توصیف کرده و تبعات آن را برای جامعه فعالان این صنعت بیکاری و تعطیلی عنوان نمود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، قانون ساماندهی صنعت خودرو، خودروسازان را مکلف می کند که به ازای هر 4 خودروی تولیدی، یک خودروی فرسوده را اسقاط نمایند.

محمود مشهدی شریف، رییس انجمن صنفی مراکز اسقاط خودرو، در این نامه اقدام وزارت صمت را بر خلاف اهداف قانون توصیف و تبعات آن را برای جامعه فعالان صنعت اسقاط خودروی کشور بیکاری و تعطیلی عنوان نمود.

در صورت تصویب و اجرای لایحه فوق الذکر مراکز اسقاط خودروی فرسوده عملا تعطیل و در نتیجه این اتفاق، حدود 30 هزار کارگر و کارمند شاغل در صنعت اسقاط خودرو بیکار خواهند شد.

بخوانید:  سه مدل کیا در میان فینالیست های جوایز جهانی خودرو 2023 نامگذاری شدند

این اتفاق همچنین معیشت قریب به 120 هزار نفر خانواده شاغلان این صنف را در معرض خطر قرار می دهد که بازخورد های منفی اجتماعی بهمراه خواهد داشت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، قانون ساماندهی صنعت خودرو، خودروسازان را مکلف می کند که به ازای هر 4 خودروی تولیدی، یک خودروی فرسوده را اسقاط نمایند.

رییس انجمن صنفی کارفرمایی مراکز اسقاط در پایان ضمن تاکید بر عواقب شوم و تلخ لایحه ی در دستور کار دولت، خواستار توقف روند تصویب آن شد و افزود: به عنوان رییس انجمن صنفی مراکز اسقاط و بازیافت خودروی فرسوده و به نمایندگی از اعضای هیئت مدیره انجمن و خانواده 30 هزار نفری کارگران و شاغلان این صنعت تقاضا دارم که برای پیشگیری از عواقب تلخ و شوم ناشی از تعطیلی مراکز اسقاط از جمله بیکاری جوانان این مرز و بوم، افزایش بیماران تنفسی، ازدیاد قربانیان تصادفات جاده ای، هدررفت منابع حیاتی سوخت کشور، دست به کار شده و مانع از تغییر قانون ساماندهی صنعت خودرو به نفع عده ای قلیل و ضرر اکثریت جامعه شوید.

لکن در چند سال گذشته، به دلیل آنکه اسقاط خودروی فرسوده متکی به واردات خودرو های خارجی بوده است، عملا فعالیت مراکز اسقاط به شدت کاهش یافته و اکثر واحد ها به حالت تعطیل و نیمه تعطیل درآمده اند.

با تصویب و ابلاغ قانون ساماندهی صنعت خودرو در خردادماه سال جاری و به منظور دستیابی به اهداف فوق الذکر، وظایفی متوجه خودروسازان گردید.

کلید واژه ها: خودرو – خودروی فرسوده – خودروسازان – صنعت خودرو – ساماندهی – انجمن صنفی – اسقاط خودروی فرسوده – فرسوده – وزارت صمت – صنعت – خبرگزاری – مراکز – قانون – اقتصادی – رییس – تصویب لایحه – گزارش – انجمن – تعطیل – لایحه – وزارت – رییس جمهور – هزار – صنفی – گروه – تعطیلی – مستقیم – فعالان – پیگیری – بیکاری

بخوانید:  جذب استارت‌آپ‌های گروه موتور هیوندای برای فراخوان نیمه باز شتابدهنده ZER01NE 2022


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn65230281/%DA%AF%D9%84%D8%A7%DB%8C%D9%87-%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D8%B5%D9%86%D9%81%DB%8C-%D9%85%D8%B1%D8%A7%DA%A9%D8%B2-%D8%A7%D8%B3%D9%82%D8%A7%D8%B7-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88-%D8%A8%D9%87-%D8%B1%DB%8C%DB%8C%D8%B3%DB%8C

در این نامه آمده است که اسقاط خودرو های فرسوده به دلیل تاثیر اساسی بر کاهش مصرف بنزین در کشور، کاهش آلودگی هوای کلان شهرها، کاهش تصادفات جاده ای و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی کشور یک طرح ضروری و کلان ملی است.

در این خصوص رییس انجمن صنفی کارفرمایی مراکز اسقاط خودرو در نامه ای به رییس جمهور ضمن برشمردن آسیب های ناشی از لایحه اخیر دولت نسبت به بیکار شدن افراد شاغل در این صنعت هشدار داده است.

یعنی وزارت صمت در حال پیگیری تصویب لایحه ای در مجلس است که به موجب آن الزام خودروسازان به اسقاط خودروی فرسوده لغو شود.

وی در این خصوص به رییس جمهور گفت: وزارت صمت از طریق لایحه ای، به دنبال افزودن تبصره ای به قانون مذکور است که طبق آن تولیدکنندگان و واردکنندگان خودرو با پرداخت یک درصد (1%) قیمت خودرو یا موتورسیکلت عملا الزام به اسقاط خودروی فرسوده را دور می زنند.